PEACE FOR EVER
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Εδώ Κάνουμε ΡΠ (Ρόλων Παίξιμο:-)!

Πήγαινε κάτω

Εδώ Κάνουμε ΡΠ (Ρόλων Παίξιμο:-)! Empty Εδώ Κάνουμε ΡΠ (Ρόλων Παίξιμο:-)!

Δημοσίευση  ???????? Κυρ Νοε 30, 2008 2:11 pm

Αγαπητέ Συμεών, αγαπητέ Ιωάννη Γκτ, φίλοι και σύμμαχοι,

Επιτρέψτε μου να σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, την ενθάρυνση αλλά και το καλωσόρισμα και το πόσο άνετα με κάνατε να αισθανθώ σε τούτη την συμμαχία.

Είναι αλήθεια, όπως ορθώς υποθέσατε, ότι η πορεία μου μέσα στον χρόνο σημαδεύτηκε από την συμμετοχή μου σε πολλές και διάφορες ακαδημίες ανά το Ικαριάμ. Κι όχι μόνο το ελληνικό.

Ξεκίνησα μικρός Λαλάκησς, γεμάτος όνειρα και ελπίδες, σπουδές στην Αριθμομαντεία στην Ακαδημια της Πόλης του Πειραιά (εκτός χαρακτήρα: Στατιστική:-). Έχοντας όμως φύση περίεργη και ασυμβίβαστη, δεν έμεινα ικανοποιημένος με την αριθμολαγνεία που επικρατούσε. Σύντομα λοιπόν, μάζεψα τα λιγοστά μου υπάρχοντα κι έβαλα πλώρη για το Βρεταννικό Ικαριάμ όπου και ειδικέυτηκα στην Διαχείριση Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος. Τελειώνοντας πήρα την λανθασμένη όπως αποδείχτηκε απόφαση να επιστρέψω στα πάτρια για να μεταδώσω τα του Ευρωπαικού Διαφωτισμού στην μικρή πατρίδα μου...Απογοήτευσις.... Κι ενώ έβλεπα τα όνειρα μου για να γίνει κι εγώ ένας επιστήμονας που θα χρησιμοποιούσα κρυστάλλινο γυαλί για κοινοφελή έρευνα να συντρίβονται, είδα τον ευατό μου να λιμνάζει στην Πάντειο Ακαδημία για χρόνια. Τελικά, και όντας πια στεγνός από μεγαλεπίβολα σχέδια αλλαγής στην πατρίδα μου, έχοντας όμως αποκτήσει τον τίτλο του Δρ. Λαλάκη, άκρως εξειδικευμένου σε πολτικές περιβάλλοντος και δη υδάτων, επιβιβάστηκα στο πρωτο εμπορικό που αφηνε το λιμάνι για να γυρίσω στην Ευρώπη που λίγα χρόνια πριν με έιχε αγκαλιάσει εγώ όμως με περισσή περηφάνια και ματαιδοξία της είχα γυρίσει την πλάτη. Ο δρόμος μου με έφερε στον Γερμανικό Σέρβερ και στην πόλη του Βερολίνου. Εκτέλεσα εκεί έρευνα επί δωδεκαμήνου στην τοπική ακαδημία και στην συνέχεια έχοντας πια δει τις προσπάθειες μου να ανταμοίβονται μετακινήθηκε δια ξηράς πια στην τοπική Περιβαλλοντική Ακαδημία στην πόλη της Λειψίας, μένοντας όμως πάντα στον Γερμανικό Σέρβερ, όπου και εντάχθηκε σε πρόγραμμα μετα-διδακτορικής έρευνας Περιβαλλοντικής Διακυβέρνησης και Διαχείρισης φυσικών Πόρων (ξύλο, πέτρα, γυαλί, κρασί και θειάφι δηλαδή). Εξού και η καλοδιαχέιριση των φυσικών πόρων στα νησιά μου...

Τώρα το ιδιότροπο στυλ γραφής μου, όπως πολλοί έχουν σημειώσει, θα έλεγα ότι οφείλεται αποκλειστικά στην μακρά μου θητεία -από 16 χρονών Λαλακάκησς- στον χώρο των ΡΠΓ (Ρόλων Παιχνίδια κ.α Γραφικά). Εκεί απέκτησα εμπειρία άνω της δεκαετίας στην Διαχείριση Ιστοριών και στην Γλαφυρή Περιγραφή Καταστάσεων. Ειδικά σαν Ιστοριογραφός περιπετειών στο Κάλεσμα του Κθούλου (Έχοντας Λάβκραφτ και Πόε αγαπημένους συγγραφείς επηρεάστηκα ανάλογα).

Μια δεύτερη επηρροή έχει να κάνει με την τριετή μου θητεία στο Ονλαιν Πάιγνιο με το όμονα "Βατλ Μαέστρος" (battlemaster) όπου με μια μεικτή ανομοιογενή παρέα ανθρώπων από διαφορετικές χώρες δημιουργήσαμε την Λαική Δημοκρατία του Άβαμαρ. Ένα μικροσκοπικό κρατίδιο που ωσάν μύγα ενοχλούσε όλους τους μεγάλους και στηρίζονταν σε συνεχές ΡΠ (Ρόλων Παίξιμο) από ανδραγθήματα απαράμιλλα στην ιστορία, μέχρι οργιαστικές σεξουαλικές καταστάσεις που περιελάμβαναν αιχμάλωτα ξωτικά, K/Night Clubs, μαστίγια που έφεραν ονόματα αντιπάλων κλπ. Σε αυτό ο περιβάλλον γεννήθηκε και το μισοξωτικό Λαλάκης (με ένα Σ), που απέκτησε πιστούς φίλους και ακόλουθους, αλλά και άσπονδους εχθρούς που δεν θα ησύχαζαν αν δεν τον έβλεπαν νεκρό. Πάντως κατάφερε να γίνει γνωστός με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε όλο τον Κόσμο. Τελικά όμως, όπως γίνεται πάντα και παντού, η απόλυτη διασκέδαση που είχε η μικρή μας ομάδα, έγινε αντικείμενο απέραντου φθόνου από όσους ήταν εκτός. Μετά από χρόνια κι άπειρες προσπάθειες των εχθρών που χρησιμοποίησαν κάθε αθέμιτο μέσο, ο κατασκευαστής του παιχνιδιού, άλλαξε τους κανόνες ώστε ακόμα και η μεγαλοφυέστερη στρατηγική να μην μπορεί να μας σώσει. Και το Άβαμαρ χάθηκε. Έζησε όμως στις ψυχές των εμπλεκόμενων και σύντομα μια λαική επανάσταση σε άλλο κρατήδιο οδήγησε στην σύντομη επαναδημιουργεία του. Ο κύβος είχε όμως ριφθεί και ο χρόνος μέτραγε ανάποδα. Σύντομα κι άλλη αλλαγή κανόνων ακολούθησε. Το αποτέλεσμα ήταν η παρέα να ξενερώσει και να σκορπίσει στους πέντε ανέμους. Ακόμα και σήμερα όμως, αυτή που μπολιάστηκαν με το αίμα του Άβαμαρ (το οποίο παρεπιπτόντως ήταν άμεση λαική δημοκρατία αλλά μάλλον υπερβολικά γραφειοκρατική) συνεχίσουν να διαλαλούν το όνομα του όπου και αν βρίσκονται (Η σελίδα βρίσκεται στο http://wiki.battlemaster.org/index.php/Avamar).

Κι έτσι μετά από μια μεγάλη απουσία από τον χώρο των Ονλάιν παιγνίων, φίλος κατάφερε να με πείσει για το ποιον του Ικαριάμ. Να μαι λοιπόν! Και χάρη σε σας σε μεγάλο βαθμό, καθόλου δεν το μετανοιώνω!:-)

(ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ σημείωση ΕΚΤΟΣ χαρακτήρα!!!! Φυσικά και δεν μιλάω ή δεν γραφω έτσι στην πραγματικότητα! Αλλιώς όπως κάποιος από εσάς πολυ σοφά είπε θα ήμουν στην...κυβέρνηση!:-)))))


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lalakiss στις Κυρ Νοε 30, 2008 2:18 pm, 3 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Έλλειπε το α στην αρχή! Καλύτερος τίτλος)

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εδώ Κάνουμε ΡΠ (Ρόλων Παίξιμο:-)! Empty Πολιτικές Θέσεις

Δημοσίευση  ???????? Κυρ Νοε 30, 2008 2:13 pm

Αγαπητοί Σύμμαχοι και Συμμάχισσες,

Τις τελευταίες μέρες παρακολουθώ τις συζητήσεις που εξελίσσονται με τρομερό ενδιαφέρον. Και δεν σας κρύβω ότι από την αρχή θέλω να τοποθετηθώ. Δυστυχώς όμως δεν μπόρεσα να το κάνω μέχρι τώρα καθώς σύμφωνα με το σύνταγμα του Άβαμαρ Αρθρ. 3 και 4, παράγραφοι 1α, 2δ, 3στ και 5ω:

¨Πρίν οιασδήποτε δημόσιας τοποθέτησης που αφορά στην διαμόρφωση εξωτερικής πολιτικής και περιλαμβάνει, inter alia, διαπραγμάτευση με συμμαχικές δυνάμεις (αρθ.3 παρ.1α), φίλια έθνη (αρθρ.3, παρ.2δ), συνδεδεμένες με συνθήκη δυνάμεις (αρθ.3 παρ.3στ) χωρίς όμως να παρέχεται δυνατότητα βέτο και λαικής ετυμηγορίας πάνω στην απόφαση μέσω δημοψηφίσματος και η ημερομηνία δεν είναι 29 Φεβρουαρίου (αρθρ.4 παρ.5ω, σ.σ μην με ρωτάτε γιατί η συγκεκριμένη ημερομηνία περιλαβάνεται, προφανώς η επιτροπή των σοφών που συνέταξε το σύνταγμα τα αρχαία χρόνια, είχε κάτι στο μυαλό τις που η σημασία του χάνετε στο βάθος των αιώνων), απαιτείται από την εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση ευθύς αμέσως να:

α) Συγκαλέσει συμβούλιο γερόντων
β) Συστήσει ομάδες συζήτησης όπως ορίζεται στο αρθρ.17 παρ.1γ του συντάγματος
γ) Εκτελέσει εκστρατεία ενημέρωσης πολιτών πάνω στο ζήτημα
δ) Παραχωρήσει έγγραφη 5θήμερη άδεια μετ αποδοχων στον θυρωρό του κοινοβουλίου και να προχωρήσει σε άμεση πρόσληψη του υιού και της κόρης αυτού σε δημόσια υπηρεσία. Επίσης να εγκρίνει την αίτηση αναπηρικής σύνταξης της πεθεράς αυτού με αρ.πρωτοκόλου 1986δ/16655 και να εκδώσει ένταλμα σύλληψης κατά του γείτονα -οδός Ροδάνθέων 15, β όροφος, το κουδούνι γράφει "παπαδόποπουλος"- που επιμένει να παίζει τρομπέτα ώρες κοινής ησυχίας. Τέλος, τι θα γίνει με κείνο το χωραφάκι στο βουνό, θα βγει επιτέλους η έγκριση ένταξης στο σχέδιο πόλης;

(σ.σ Επιτροπή που συστήθηκε για να μελετήσει την συγκεκριμένη καταχώρηση (δ) πριν από τρία χρόνια, μόλις προ ημερών αποφάνθηκε ότι το συγκεκριμένο σημείο του συντάγματος είναι αποτέλεσμα παραποίησης του αυθεντικού κειμένου καθώς δάκτυλος κινούμενος από άγνωστες δυνάμεις πρόσθεσε εκ των υστέρων την παράγραφο αυτή. Έχει ήδη συγκλιθεί έκτακτο υπουργικό συμβούλιο που θα λάβει χώρα εντός δεκαετίας για να αποφανθεί ποιος μπορεί να οφελείται από την πράξη και στην συνέχεια να προχωρήσει σε απόδωση ευθυνών και τροποποίηση του συντάγματος).

Εν ολίγοις φίλτατοι σύμμαχοι και συμμάχισες, έπρεπε πριν μιλήσω να σεβαστώ τα όσα ορίζει το σύνταγμα της χώρας μου και να κινηθώ ανάλογα. Πλεον όμως, όλες οι δράσεις έχουν πραγματοποιηθεί κι έτσι μπορώ να γνωστοποιήσω την τοποθέτηση μου.

1) Περι Πολέμου και άλλων Δαιμονίων

Κύριοι! Κυρίες! Τι είναι αυτά που λέτε; Δεν εντρέπεστε ολίγάκι έστω; Μέλη της ειρηνικής συμμαχίας ούτης να εκστομίζουν τέτοιες ύβρεις κατά της ανθρωπότητας; "Σε ποιον θα την πέσουμε;", "άντε τι θα γίνει θα κάνουμε πόλεμον;", "Πρέπει να τους εδιδάξουμε έναν μάθημα", "βαρίεμαι...ας σφάξουμε μερικούς", "θέλω αίμα προφυρό να ειδώ να ρέει στας χείρας μου", "Μαιρούλα, τί ωρα θα είναι έτοιμα τα γεμιστά για να έρθω;" (εεεε...με σύγχωρείται. Παρακαλώ η τελευταία σημείωση να μην ληφθεί υπόψη, κάπως παρείσφρεισε στο παρόν κείμενο από κάτι άλλο πού σημαντικό που έγραφα...).
Το θέμα είναι, τι είμαστε; Περιστέρια ή ιέρακες; Διοτι ναι μεν συμφωνώ ότι τα πάτρια πρέπει να υποστηριχτούν μέχρι τελευταίας ρανίδος αίματος, και αυτή την τακτική ακολούθησα και ο ίδιος προ της ενταξης μου στην συμμαχία ούτη, αλλά το πρώτο όπλο πρέπει πάντα να είναι η διπλωματία και ηθική δικαίωση μας η επιτυχής άμυνα! Σας καλώ φίλοι και φίλοι να θυμηθείτε ξανά τα σοφά λόγια του αρχαίου προγόνου μας, του φιλόσοφου Πατακιουτακίδη: "Ουκ εν τω επιτιθεμένω το ευ"!

2) Περί Συγχωνεύσεων τε άλλων γλαφυρών

Ναι, αλλά γιατί; Ποιος ο λόγος για μια τέτοια κίνηση, είτε απορόφησης μικρότερης συμμαχίας είτε ένταξης σε μεγαλύτερη; Η απάντηση βρίσκεται στο ποιοι είναι οι δικοί μας στόχοι... Όπως πολλοί από σας σημείωσαν, είναι στόχος βασικός η άρτια αμυντική οργάνωση μας; Είναι το να περνάμε ευτυχείς στιγμές μαζί; Είναι να διασκεδάζομεν με οινοποσίες και μικρά, ιδιωτικά Ελληνορωμαικά όργια; Γιατί αν η απάντηση σε οτιδήποτε είναι "Ναι" τότε δεν βρίσκω λόγο για συνέχιση της συζήτησης. Αν όμως είναι η δύναμη, η εξουσία, η επιβολή απέναντι σε άλλους, η απορόφηση του κάθε μικρού και αδύναμου, η μετατροπή της ομάδος μας σε αιμοδιψείς βαρβάρους που θα παίρνουν διαταγές από ξένα κέντρα εξουσίας....τότε αν μην τι άλλο, τότε αυτό σημαίνει ότι επλανήθειν οικτρά και εντάχθηκα σε λάθος συμμαχία...

Αυτά τα ολίγα είχα να ειπώ σύμμαχοι και συμμάχισσες...

Και τώρα θα με συγχωρήσετε διότι πρέπει να ετοιμάσω την εις εξαπλούν αναφορά της τοποθέτησης μου δια την κοινοβουλευτική ομάδα που θα αποφανθεί περί της απερίσπαστης τήρησης των όσων συμφωνήθηκαν βάση των παραπάνω που σας ανέλυσα.

Ευχαριστώ δια την προσοχή σας,

Λαλάκησς Αβάνδονας

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εδώ Κάνουμε ΡΠ (Ρόλων Παίξιμο:-)! Empty Απ: Εδώ Κάνουμε ΡΠ (Ρόλων Παίξιμο:-)!

Δημοσίευση  Stagi Κυρ Νοε 30, 2008 2:41 pm

Αλλού ήθελα να δημοσιεύσω και αλλού το δημοσίευσα. Εντέλει τι ακριβώς ζητάς να σου πούμε εδώ ? What a Face
Stagi
Stagi

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εδώ Κάνουμε ΡΠ (Ρόλων Παίξιμο:-)! Empty Νέα Διατάγματα

Δημοσίευση  ???????? Παρ Δεκ 05, 2008 5:51 pm

Πολυχρονεμένοι Σύμμαχοι και φίλοι, τιμημένε δικαστή, πάνσοφε Κυβερνήτη, γαλάντομοι Υπουργοί, υφυπουργοί, αναπληρωτές, διπλωμάτες και λοιπά μέλη της κυβέρνησης, θαραλλέε στρατηγέ και όλα τα μέλη της στρατιωτικής ιεραρχίας (υποστρτάτηγοι, αξιωματικοί κλπ) που βρίθουν από αγνό πατριωτισμό (ουφ, ελπίζω μην ξέχασα κανέναν!:-),

Με συγχωρείτε δια την απουσία μου τις τελευταίες κρίσιμες αυτές μέρες. Τις τελευταίες ημέρες, δέχτηκα επίσκεψη στο Κυβερνείο μου, διπλωματικής αποστολής αποτελούμενης από Ισπανό συνάδελφο (άρρεν) και συντρόφου προερχόμενης εκ Τουρκίας (θύλη). Συνεπώς οι υποχρεώσεις μου σαν μέλος της συμμαχίας, καθυστέρησαν.

Κρίνω τα αποτελέσματα αυτής της συνάντησης ιδιαίτερα σημαντικά σε επιστημονικό επίπεδο καθώς στην διάρκεια της παραμονής τους στον Γερμανικό σέρβερ, εκτελέστηκε επιστημονικό πείραμα με συμμετοχή Ιταλού, Κινέζου, Κύπριας και πλήθους Γερμανών (σ.σ χχαχαχαχα σαν ανέκδοτο ακούγεται!:-))) πάνω στο πολιτικό ζήτημα του Κυπριακού Ικαριάμ και τις διαστάσεις που αυτό έχει σε θέματα διαχείρισης φυσικών πόρων εις την νήσσο.

Αν και οι διπλωματικές αποστολές ανεχώρησαν μετά την επιτυχή εκτέλεση του πειράματος εψές, ομολογώ ότι χρειάστηκα άνω των 24 ωρών δια την απλή ανάγνωση των μηνυμάτων σας. Δια να καταλάβετε το μέγεθως του ζήτηματος που προκλήθηκε, σας λέγω απλά ότι οι ταχυδρόμοι του Άβαμαρ εβρίσκονται έκτοτε σε συνεχή απεργία αρνούμενοι να παραδώσουν ή παραλάβουν άλλα μηνύματα αν δεν γίνει πρόβλεψη ώστε η βουλή να εγκρίνει αίτηση του σωματείου δια την κατοχύρωση quotas στον όγκο του υλικού που διακινείται, και η δέσμευση της κυβέρνησης να λαμβάνει μέτρα κάθε που υπάρχει υπέρβαση.

Τέλος πάντων, αυτό που αποτελέι σημαίνουσα προτεραιότητα είναι η διεκπεραίωση των ζωτικών πραγματικά τρέχοντων πρωτοβουλιών. Δεσμέυομαι λοιπόν ως προς:

1. την νομολαγνική διατύπωση των πρόσφατων προεδρικών διαταγμάτων, κατόπιν ενδελεχούς εξέτασης και έγκρισης ώς έχουν από την επταμελή επιτροπή του δικηγορικού συλλόγου όπως αυτή ορίζεται από το διάταγμα "περι φληναφημάτων τε άλλων κυβερνητικών πορμφολυγών"

2. Την διεκπεραίωση μελέτης κόστους/οφέλους δια τον ορισμό συμβουλίου "σοφών γερόντων τε νεαρών κορασίδων" που θα πλαισιώνει τον δημοφιλή δικαστή μας.

3. Άμεση σύσταση εξεταστικής επιτροπής με στόχο την διερεύνηση αυτοαποκαλούμενων χιουμοριστικών δραστηριοτήτων και την εν συνεχεία λογοκρισία τους ώστε να μην βλάπτεται το ευρύ αθώο κοινό. Οι άρρενες ένοχοι θα οδηγούνται χωρίς δίκη εις τα μπουντρούμια της συμμαχίας ενώ οι θύλεις θα τυχαίνουν προσωπικής ανάκρισης στα ιδιαίτερα διαμερίσματα του δικαστή και ανάλογα με την κρίση του μπορεί να τυχαίνουν και δημόσιας δίκης (ανευ ρουχισμού) αποκλειστικά προς τέρψιν του φιλοθέαμου κοινού. Προς διευκρίνηση: Θύλεις άνω συγκεκριμένης ηλικίας και εξωτερικής εμφάνισης αντιμετωπίζονται από τον νόμο ως άρρενες.

Σημειώνεται ότι όλα τα παραπάνω, αφού διευκρινιστούν πλήρως και διατυπωθούν ανάλογα (δηλαδή σε λιγότερο από μια δεκαετία), ευθύς αμέσως θα αναρτηθουν στον κινητό πίνακα ανακοινώσεων της κυβέρνησης, ο οποίος αέναα διαπλέει τους πέντε κόσμους του ελληνικού ικαριάμ, προς διευκόλυσνη του κάθε ενδιαφερόμενου που χρήζει πληροφόρησης. Είναι άξιο αναφοράς ότι μετά τον εκσυχρονισμό της κινητής μονάδας πληροφόρησης ο μέσος χρόνος επίσκεψης ανά νησί έχει μειωθεί στο μισό. Δηλαδή όπως αναμείνατε επίσκεψη της μονάδος στο νησί σας εντός των επόμενων 2871 ετών.

Μετά τιμής,

Λαλάκησς Αβάνδονας

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης